Pielęgnacja anti-aging

Fizjologia starzenia się

Wyróżnia się 3 typy starzenia się skóry:

– wewnątrzpochodne
– zewnątrzpochodne
– starzenie mimiczne (miostarzenie)

Wewnątrzpochodne, związane jest z upływem lat, zmianami o podłożu hormonalnym i chorobowym. Zewnątrzpochodne, jest efektem głównie szkodliwego wpływu promieniowania UV oraz nieodpowiedniej pielęgnacji. Niedostateczne nawilżenie skóry i podwyższona przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) również powodują powstawanie zmarszczek. Starzenie mimiczne (miostarzenie) pojawia się w wyniku pracy mięśni twarzy – uśmiechu, mrużenia oczu, czy marszczenia czoła, które powodują stres mechaniczny włókiem podporowych skóry.

Starzenie się skóry rozpoczyna się już około 25 – 30 r.ż. a szczególne zmiany w obrębie zmarszczek twarzy zachodzą około 33. r.ż. Typowe oznaki starzejącej się skóry to: zmarszczki, linie mimiczne, ścieńczenie naskórka związane z atrofią warstwy kolczystej i ziarnistej cery, utrata nawilżenia i elastyczności. Z wiekiem, następuje opadanie owalu twarzy spowodowane zaburzeniami w obrębie struktury włókien kolagenu i elastyny oraz zmniejszeniem produkcji adipocytów. Utlenianie lipidów, kwasów tłuszczowych i ceramidów w substancji międzykomórkowej przyczynia prowadzi do występowania suchości i nasilenia złuszczania się naskórka.

Strategie regeneracji

– Systematyczna pielęgnacja dopasowana do potrzeb skóry
– Regularna eksfoliacja
– Łagodne oczyszczanie
– Uzupełnienie lipidów i zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL)
– Pobudzenie komunikacji międzykomórkowej
– Ochrona UVA i UVB
– Zdrowy tryb życia

Podstawą zdrowej skóry jest prawidłowa komunikacja międzykomórkowa. Zaburzenia w obrębie macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM, ang. extracellular matrix), spowodowane procesem starzenia się, zmniejszają spoistość połączeń warstw skóry właściwej i naskórka. Spowolnienie metabolizmu komórek oraz zmniejszenie produkcji kolagenu, elastyny, i kwasu hialuronowego powodują naruszenie naturalnej bariery ochronnej skóry. Wynikiem jest utrata gęstości, jędrności i nawilżenia. Skóra starzejąca się jest często pozbawiona blasku, szara, matowa, powodem jest spowolnione oddzielanie się martwych komórek w obrębie warstwy rogowej i jej stopniowe pogrubianie się, w porównaniu z pozostałymi warstwami skóry.

Dlatego bardzo ważne jest stymulowanie i przywracanie właściwej komunikacji międzykomórkowej, uzupełnienie niedoborów lipidowych, regularna eksfoliacja oraz ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Składniki aktywne w pielęgnacji anti-aging

Skóra dojrzała oraz z pierwszymi oznakami starzenia się potrzebuje nie tylko profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, a również właściwej pielęgnacji domowej. Takie problemy jak suchość, wiotkość, uwrażliwienie wynikają ze ścieńczenia płaszczu hydrolipidowego, niedoboru glikozaminoglikanów (w tym kwasu hialuronowego) oraz zmniejszonej syntezy lipidów warstwy rogowej. Składniki aktywne na które warto zwrócić uwagę w kuracji starzejącej się cery to:

– Peptydy biomimetyczne
Idebenone
Kwas Hialuronowy
– Kwasy AHA i BHA
DMAE
– Kompleksy witamin i minerałów
– Wyciągi roślinne

Peptydy biomimetyczne o unikalnej sekwencji aminokwasów, usprawniają komunikację międzykomórkową, sprzyjając odnowie i regeneracji skóry oraz aktywują działanie fibroblastów, pobudzając je do produkcji białek podporowych skóry, dzięki czemu następuje poprawa jędrności i sprężystości skóry oraz redukcja zmarszczek. Skoncentrowane preparaty z linii Xtra Simildiet, oparte o białka biomimehyczne wspomagają kurację anti-aging oraz uzupełniają efekty procedur gabinetowych.

Idebenone to syntetyczna wersja koenzymu Q10 i jednen z najpotężniejszych przeciwutleniaczy dostępnych na rynku. Idebenone nazywany jest nowym eliksirem młodości ze względu na swoje unikatowe właściwości. Preparat pomaga wygładzić zmarszczki, rozjaśnić przebarwienia oraz poprawić gładkość i jędrność skóry, która straciła blask i elastyczność z powodu stresu oraz czynników środowiskowych. Idebenone zmniejsza intensywność powstawania wolnych rodników w mitochondriach i pomaga w tworzeniu energii (ATP), zapobiegając degradacji komórek skóry. Stosowanie tego antyoksydantu istotnie wpływa na zmniejszenie ilości zmarszczek, poprawę nawilżenia oraz zwiększenie napięcia skóry. Udowodniono, ze Idebenone jest najmocniejszym z przeciwutleniaczy stosowanych przy korygowaniu i niedopuszczaniu do uszkodzeń komórkowych, spowodowanych atakiem czynników środowiskowych, w porównaniu z witaminą E, kinetyną, witaminą C, koenzymem Q 10 oraz kwasem liponowym. Skuteczny antyoksydant wzmacnia efekt rewitalizacji skóry w zabiegach nawilżających, dla każdego rodzaju skóry, szczególnie dojrzałej oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Efektem jest widoczne odżywienie, popawa hydratacji na poziomie komórkowych i ujednolicenie kolorytu skóry.

Kwas Hialuronowy y zmniejsza TEWL, dogłębnie nawadnia, wygładza i chroni naskórek przed agresją środowiska. Występuje w organizmie człowieka jako naturalny składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Z wiekiem jego ilości maleją, a skóra traci zdolność wiązania wody, co może stanowić bezpośrednią przyczynę zmarszczek.

Peelingi chemiczne z kwasami AHA i BHA normalizują proces keratynizacji, zapewniając oczyszczanie i odżywienie skóry.

DMAE (Dimetyloaminoetanol) – to niezbędny składnik w kuracji cery dojrzałej. Posiada właściwości obkurczające włókna kolagenowe i pomaga uzyskać szczególne efekty w zmniejszeniu wiotkości. Przywraca skórze twarzy, szyi i dekoltu elastyczność i jędrność. W połączeniu z kwasem migdałowym pozwala uzyskać wspaniałe, synergiczne efekty w zabiegach anti-aging.

Zasady pielęgnacji

Oczyszczanie

Pierwszym i bardzo istotnym etapem pięlęgnacji jak domowej tak i gabinetowej jest oczyszczanie skóry i przygotowanie jej do nałożenia kolejnych produktów. Prawidłowy demakijaż zapewnia dokładne, ale jednocześnie łagodne oczyszczanie cery. Należy unikać środków które mogą wywołać podrażnienie lub nadmiernie wysuszyć skórę. W profesjonalnych zabiegach Simildiet wykorzystywana jest hipoalergiczna woda micelarna jako produkt oczyszczający dla każdego rodzaju cery.

Tonizacja

Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest tonizacja. Produkty tonizujące mogą zawierać składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i antyoksydacyjnym. Należy unikać toników na bazie alkoholu.

Nawilżenie

Przywrócenie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia zapewniają substancję wiążące wodę w naskórku (np. gliceryna czy kwas hialuronowy). Składniki aktywne bazujące na peptydach oraz wybranych wyciągach roślinnych umożliwiają regenerację i zmniejszenie oznak starzenia się skóry. 

Ochrona UVA i UVB

Niezbędna jest ochrona skóry dojrzałej przed promieniowaniem słonecznym. Zalecane jest stosowanie fotostablinych filtrów o szerokim spektrum działania, jak na przykład Simildiet Sunscreen SPF50+. Krem przeciwsłoneczny może dodatkowo mieć w składzie antyoksydanty oraz substancje zmniejszające rumień. W czasie większego nasłonecznienie, zwłaszcza po zabiegach profesjonalnych, ochrona UVA i UVB to nieodzowny element codziennej pielęgnacji skóry.

 

Poznaj profesjonalne kuracje uzupełnione preparatami na bazie peptydów biomimetycznych Simildiet Xtra.