Peptydy biomimetyczne

Peptydy biomimetyczne to związki chemiczne, naśladujące naturalne komórki skóry sterujące procesami metabolicznymi. 

Kosmetyki zawierające peptydy po aplikacji na skórę aktywizują jej naturalne procesy naprawy i regeneracji, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny – głównych elementów strukturalnych skóry właściwej zabezpieczając ją m.in. przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Peptydy najczęściej posiadają niewielki rozmiar dlatego mają zdolność penetracji w głębsze warstwy skóry i są niezwykle skuteczne w kuracjach regenerujących i odmładzających.

Ze względu na mechanizm działania, wyróżnia się 3 rodzaje peptydów: transportujące, sygnałowe oraz neuropeptydy. 

Peptydy-transportery pomagają innym składnikom aktywnym zawartym w kosmetykach przenikać do głębszych partii skóry. Kompleksy peptydów z jonami miedzi, który jest ważnym czynnikiem w wielu procesach enzymatycznych, neutralizują działanie wolnych rodników, zwiększają koncentrację białek w skórze, glikozaminoglikanów oraz chronią DNA komórek. Na przykład Tripeptyd miedziowy-1 (Copper Tripeptide – 1), obecny w składzie kremu Xtra Skin Firming Simildiet posiada niezwykłą moc w gojeniu ran i odwróceniu procesów degeneracyjnych zachodzących w skórze. Copper Tripeptide – 1 jest naturalnie obecny w organizmie człowieka, a dostarczany w produktach do pielęgnacji ma udowodnione działanie stymulujące proces odbudowy skóry. 

Neuropeptydy (inhibitory neuroprzekaźników) stanowią bezpieczną alternatywę dla toksyny botulinowej i działają na podobnej do niej zasadzie – powstrzymują przepływ impulsów wywołujących skurcze komórek skóry, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się zmarszczek mimicznych. Do tej grupy peptydów należy również Argirelina – jeden ze składników ampułek Xtra Facelift.

Peptydy sygnałowe, jak sama nazwa wskazuje, sygnalizują komórkom konieczność podjęcia działań naprawczych i stymulujących, na przykład wspomagają syntezę kolagenu i elastyny lub gojenie się ran. Przykładem z tej grupy peptydów jest Tetrapeptyd Acetylu-2, jeden ze składników Serum Xtra Slimming, który zwalcza wiotkość skóry poprzez stymulowanie podstawowych elementów, takich jak kolagen i elastyna, oraz białek takich jak Fibuliny-5 (FBLN5) i homolog -1 oksydazy lizylowej (LOXL1), które są ważne przy tworzeniu elastyny funkcjonalnej. 

Produkty zawierające peptydy są bardzo dobrze przyswajalne i mogą przenikać w głąb skóry, aktywując jej naturalne procesy regeneracji. W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, peptydy wzmacniają naturalną warstwę hydrolipidową, wygładzają skórę, zapewniają jej intensywne nawilżenie i rozjaśnienie przebarwień. Skutecznie odmładzają i unoszą owal twarzy.

Poznaj profesjonalne kuracje uzupełnione preparatami na bazie peptydów biomimetycznych Simildiet Xtra.